Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Masáž se zaměřením na lymfatický systém
 

Obrazek

 

Jako lymfoedém je označován otok s původem v lymfatickém systému. V roce 1897 byl definován jako zánětlivé onemocnění kůže a podkoží. Je to dlouhodobý, vysokoproteinový otok. Každá vysokomolekulární látka má tendenci na sebe vázat velké množství vody. Proto způsobuje vysoký obsah proteinů v tkáňových tekutinách tvorbu otoku. Lymfatické kapiláry a kolektory reagují na zvýšení množství tekutiny ve tkáních a na zpomalení jejího proudění roztažením, což dále snižuje kontraktilitu jejich stěn a tak druhotně zhoršuje odvod lymfy z postižené oblasti. Tato situace způsobuje stagnaci toku lymfy. Není-li odstraněna příčina, dochází k postupnému zhoršování stavu a v postižené části můžeme pozorovat obrácený tok lymfy. Nedojde-li ani poté k nápravě situce stávají se kapiláry volně průchodné oběma směry. Odvedení přebytečné tekutiny z tkání může normalizovat stav lymfatických cest a tak umožní "restartovat" jejich činnost.

Typy lymfoedémů a jejich stádia

a) Primární (vrozené)

b) Sekundární (získané)

c) Speciální typy lymfoedémů

Stadium latentní - otok není viditelný, ale problémy jsou již pociťovány. Toto stádium přetrvává průměrně 1,5 roku a pak přechází do dalšího stádia.

Stadium manifestní reverzibilní fáze - otok je viditelný, ale přes noc se stav zlepší, nebo vymizí, má měkkou konzistenci. V tomto stavu je nejefejtivnějším prostředkem nápravy lymfodrenáž.

Manifestní ireverzibilní fáze - otok stále roste a začíná tvrdnout. Cílem terapie je zabránit zatvrdnutí.

Fáze elefantiázy - masivní otok, zdrsnělá, zhrublá kůže, velmi poničené lymfatické uzliny. Terapie je velice dlouhodobou záležitostí. Po masáži nutná speciální bandáž krátkotažnými obinadly. Teprve po redukci otoku alespoň o 40% je možno použít návleky (punčochy) - nejméně č.2.

 

Fáze masáže se zaměřením na lymfatický systém

Masáž se zaměřením na lymfatický systém probíhá zásadně v těchto fázích:

1. krku zepředu (otevření lymfatického systému)

2. krku zezadu

3. obličej 

4. horní končetiny - paže

5. záda

6. bedra

7. dolní končetiny zepředu

8. dolní končetiny zezadu

Poznámka:

Masáž se zaměřením na lymfatický systém je časově velmi náročná, tudíž musí být rozdělena do několika fází. Celková kvalitní masáž se zaměřením na lymfatický systém trvá cca 3 hodiny. Většinou je rozdělena do 2 časových fází na sebe navazujících. Preventivně doporučujeme absolvovat tuto celkovou masáž 2x ročně, v případě stadia manifestní reverzibilní fáze 2 x týdně do zlepšení stavu lymfatických cest a uzlin.

 

lymfa-obrazek.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zdravotní stav

(Kateřina , 7. 3. 2012 18:11)

Dobrý podvečer, chtěla bych se Vás zeptat na jednu pro mě velmi důležitou otázku.Letos oslavím 27 let.mám za sebou spousty životních etap.Je to asi 8 let co jsem začala pociťovat chlad na rukou a nohou, kdy mi bylo řečeno, že všechny ženské jsme stejné :) jednu dobu bylo fajn,ale zase se to vrátilo i s vetším efektem při rapidním úbytku váhy 80kg dříve nyní 57 Kg.
lékaři mi stále tvrdí, že vše je v pořádku, já cítím, že ne.Nejsem hypochondr a spousty věcí si umím vyléčit bylinkami.Ale od října 2011 mám stále studené ruce po zápěstí a nohy po kotníky.A zjišťuji, že je mi stále zima.3 trika a svetr bunda a nic žádný pocit zahřátí.
Myslíte si, že to může být špatný koloběh lymfy, nebo krve? je možné masážemi pomoci?Jsem po léčbě antibiotik na zvětšení uzlin krev v pořádku, štítná žláza v pořádku. Děkuji za případnou odpověď a třeba i naschledanou.
Jsem s pozdravem K

Re: Zdravotní stav

(Radek Ondra - Centrum zdravé páteře Zlín, 8. 3. 2012 7:58)

Dobrý den paní Kateřino,
doporučuji nejprve srovnat osu Vašeho těla pomocí Dornovi Metody. Vrátit kyčle do kyčelních jamek, zkontrolovat případné vybočení a rotaci pánve. Důkladně srovnat kostrč a pokračovat korekcí a kontrolou obratel po obratli až po C1. Dále usadit ramení, loketní, zápěstní a čelistní klouby. Po tomto srovnání, je do 14 dnů velmi vhodné provést lymfatickou drenáž v kombinaci s Bowenovou tlakovou masáží. Dále je ideální zharmonizovat svaly a vytvořit si svalový korzet, doposilovat ochablé svalstvo a protáhnout zkrácené svaly pomocí cvičení SM systém MUDr. Smíška. Ozvěte se a můžeme se o tomto pobavit podrobněji osobně. Hezký den a pevné zdraví přej,i Radek ONDRA.

Otevření lymfatického systému

(Radek Ondra, 30. 12. 2009 8:39)

Dobrý den paní Horáková, děkuji za Váš dotaz.
Dovoluji si hrubě nesouhlasit s názorem, že není třeba vždy otevřít lymfatický systém na krku. Při jakékoliv lymfatické drenáži je třeba systém nastartovat a dále pokračovat na problematických místech těla. Mimo jiné, toto tvrzení bylo hlavním heslem školení mezinárodní školitelky H.Kvašňákové. Ujišťuji Vás také, že bych si opravdu nedovolil tvrdit nesmysl u tak závažné terapie jako je lymfatický systém. Pokud se někomu nechce věnovat vždy !!! otevření lymfatického systému je to jeho záležitost a ostuda, ale v tom případě nevěřím ve smysl jeho počínání. Veškeré certifikáty o provedených zkouškách naleznete na našich stránkách, což je mimochodem rarita, ale rádi se pochlubíme absolvováním kvalitních kurzů s kvalitními instruktory. Přeji Vám do nového roku pevné zdraví.
Radek ONDRA, Centrum zdravé páteře Zlín

otevření lymfy

(Dagmar Horáková, 29. 12. 2009 11:13)

Dobrý den,
moje masérka mne ujišťuje, že otevření lymfy u lymfodrenáže nohou, není nutné. Lymfa odtéká uzlinami v oblasti třísel do krevního oběhu. Prosím o bližší informace nebo odkaz na vysvětlující článek.
Děkuji a přeji slunný den